Nesmysly o síti 5G

Posted by on 27.6.2019

Stávající síť LTE Advanced, tedy 4G se pomaličku stává zastaralou a plíživě se mezi nás vkrádá její nástupce. Co umí? Nebo by, ehm, umět měla? Tak hlavně zvýšit teoretickou přenosovou rychlost až na 20 Gbit/s a snížit odezvy řádově na jednotky milisekundy.

telegrafní sloupy

Tím se vše zlepší, všem bude hej, internet bude všude a rychlý. Opravdu?

Když pomineme jak zdravotní rizika milimetrových vln, tak etické věci kolem, šíří se o této síti hodně laických zpráv. Některé z nich si můžeme v rychlosti přečíst.

Tvrzení, že nová síť nic nepřinese, je scestné. Jak výše zmiňuji výhody této sítě. Nevýhody zatím nechme stranou.

Tvrzení, že starší mobily nebudou na této síti fungovat je pravdivé, ale jen z poloviny. Starý telefon se na síť nepřipojí, ale použije stávající. Není to tak, jako když se zavádí nový signál televizní vysílání, že se ten starý po čase vypne.
komunikace z konce světa

Nejnovější telefony prý nevyužijí celý potenciál sítě. To se ovšem ukáže časem, i ty nejlepší přístroje se teprve učí, je třeba tomu vychytat mouchy. Ani Řím nebyl postaven za jeden den. A zde to bude také nějakou dobu trvat.

Lidé si prý nebudou chtít za novou síť připlácet. To také nelze tvrdit naprosto jednoznačně. On vám operátor nemusí sdělit za co si připlácíte doopravdy a může to hodit na naprosto jinou položku. Nota bene, že tak, jak to myslí dotázaní, takto se za síť G5 vůbec platit nebude.

Je třeba si uvědomit, že toto celé vlastně vzniká hlavně k vzrůstajícímu objemu dat. Snad někdo také přijde na to, že FUP je obrovský nesmysl, a jakmile to zruší, stoupne přenos ještě více. A to zde nepíši a chytrých domácnostech, autech bez řidiče, a dalších a dalších vymoženostech, bez kterých se člověk prý neobejde.

Časem bude zcela běžný hologram, a to budou fůry a fůry dat. Já se domnívám, že ani 5G tu nebude navždy. Zcela jistě se mladí dočkají jejího nástupce. A jejich děti dalšího.   

 

Posted in: Technika

Simple Business by Nimbus Themes
Powered by WordPress